Wimborne Athletic Club

Home                Club Info                Cross Country                Road Running                Sportshall                Track & Field

 
WACers win Dorset vests – 14 January 2016

 Ian Kennedy reports from Dorset Schools Cross-Country Championships

The Dorset Schools Cross Country Championships
generate plenty of paperwork!

On a chilly afternoon at Kings Park around 50 Wimborne athletes were amongst the more than 700 competing for the right to represent Dorset at the South West Schools Championships.  It was a very good day for WAC runners, with 19 of them winning selection to represent Dorset, and a further nine on stand-by as reserves.

It’s hard spotting all the WAC names in the results amongst the 770 finishers as each runner is identified by their school team (not their athletics club).  Apologies if I’ve missed anyone.  There are a few unidentified finishers in the official results, at least one of these – Gee Smith – is a WAC athlete.

The ‘Minors’ age-group is made up of those in Years 6 & 7, but only those in Year 7 will progress through to the South West Championships.  Amongst the girls, Charlotte Piper’s top ten finish saw her make the team, and both Ella Jeffery and Lucy Lockwood made it onto the reserves list.  Tom Fuller, Joel Green and Oscar Street all made the county team, with Ollie Rawles knocking on the door as first reserve.

In the ‘Juniors’, Wimborne girls had a big say at the sharp end of their race … with six amongst the first 14 finishers.  Abbie Lovering and Holly Nixon seem to be pushing each other on to improving performances; they recorded fine 3rd and 4th positions.  Anna Kelliher and Beth Kingswell-Farr also made the top 10.  These four have all won green Dorset vests.  Fine runs from Amy Mercer and Christa Cripwell ensure that they are selected as reserves.  In the boys’ race in this age-group Charlie Davies claimed a top 10 finish and a green vest, while his good friend and team mates Max Meadwell’s 11th place means that he is first reserve.

The ‘Intermediates’ gave WAC a double, with Grace Copeland and Tom Bourne winning their respective girls’ and boys’ races.  They both won by very impressive margins, Grace’s coming whilst she is bottom of age-group.  Grace’s wasn’t the only impressive WAC performance in the girls’ race … six of the first 12 girls were Wimborne athletes.  Lucy Ballam, Hannah Slater and Caitlin Rogers all made the county team, and Minty Stubbs and Romilly Carrick are first and second reserves.  The Intermediate Boys team sees three WACers – Tom Bourne, Joey Kelliher and Michael Johnson all in the Dorset team.  Matt Yates makes it into the reserves.

We only had three girls competing in the ‘Seniors’ race.  We had a 100% return here, with all three of them winning selection to the county team.  Mary Butler was first WACer home in 4th, with Maddie Williams and Abbie Hine securing their selection in 8th and 9th positions.  Ross Crabbe was our sole representative in the Senior Boys.  He came 30th, he was out of his comfort zone, his preferred events being 200, 300 and 400m and long jump!

This set of results is WAC’s best yet at this event.  Those who have made the Dorset team now go on to the South West Schools Cross-Country Championships which are scheduled to take place at Pittville Park, Cheltenham on Saturday 6 February.  From there the Juniors, Intermediates and Seniors teams will progress to the English Schools Cross Country Championships at Wollaton Park, Nottingham on 5 March.

Full results will appear on the Dorset Schools Athletics Association website http://www.dsaa.org.uk/index.html

 

 

Results

Minor girls – 143 runners

9 – Charlotte Piper – selected to represent Dorset
15 – Ella Jeffery – select as reserve for Dorset team
18 – Lucy Lockwood – selected as reserve for Dorset team

Minor boys – 131 runners

6 – Tom Fuller – selected to represent Dorset
10 – Joel Green – selected to represent Dorset
12 – Oscar Street – selected to represent Dorset
13 – Ollie Rawles – selected as reserve for Dorset team
26 – Ben Butcher
28 – Jack Wrann
50 – Matthew Lissenburg
57 – Joe Healey
92 – Luke Palmer

Junior girls – 140 runners

3 – Abbie Lovering – selected to represent Dorset
4 – Holly Nixon – selected to represent Dorset
6 – Anna Kelliher – selected to represent Dorset
10 – Beth Kingswell-Farr – selected to represent Dorset
12 – Amy Mercer – selected as reserve for Dorset team
14 – Christa Cripwell – selected as reserve for Dorset team
25 – Izzie Kingswell-Farr
38 – Hannah Collin
48 – Rosie Holland
65 – Lucy Tipping
79 – Lucy Gladdis

Junior boys – 127 runners

8 – Charlie Davies – selected to represent Dorset
11 – Max Meadwell – selected as reserve for Dorset team
17 – Josh Jack
19 – Zach Fenwick

Intermediate girls – 62 runners

1 – Grace Copeland – selected to represent Dorset
5 – Lucy Ballam – selected to represent Dorset
7 – Hannah Slater – selected to represent Dorset
8 – Caitlin Rogers – selected to represent Dorset
11 – Minty Stubbs – selected as reserve for Dorset team
12 – Romilly Carrick – selected as reserve for Dorset team
25 – Lucy Anderson
27 – Grace Palmer
58 – Elise Gill

Intermediate boys – 107 runners

1 – Tom Bourne – selected to represent Dorset
6 – Joey Kelliher – selected to represent Dorset
7 – Michael Johnson – selected to represent Dorset
15 – Matt Yates – selected as reserve for Dorset team
17 – Liam Murphy-Parry
18 – Elliott Symes
25 – Dan Baynham
49 – Edward Dart 

Senior girls – 26 runners

4 – Mary Butler – selected to represent Dorset
8 – Maddie Williams – selected to represent Dorset
9 – Abbie Hine – selected to represent Dorset

Senior boys – 34 runners

30 – Ross Crabbe

   
 
Web Design by