Wimborne Athletic Club

Home                Club Info                Cross Country                Road Running                Sportshall                Track & Field

Sportshall County Championships – 23 January 2016

Paula Hine reports from Canford School

The 2016 Sportshall County Championships took place on the afternoon of Saturday 23rd January at a very busy and bustling Canford School.  With over fifty competitors from Wimborne AC our red army was in full force as young WACers were to be seen competing in nearly every event.

The County Championships, although often chaotic, do offer our younger competitors an opportunity to compete against athletes of a similar age as the timetable allows for some separate under-11 events.

There were so many notable performances and new PBs that I have included a list of our Gold, Silver and Bronze winning achievements.

There were however a few athletes whose performances were particularly exciting that I wish to highlight.

Firstly, Becca May who won the under-15 girls grand prix.  With a win in the vertical jump, two silvers in the 2 lap and shot was enough to secure her top position in a very competitive field.  Becca has been leading the grand prix throughout the season and this was a well-deserved result.

Young Woody Van der Feltz was competing in his first ever Sportshall event and after a tearful start put himself back on track to win the under-11 speed bounce and finish a very confident second in his 2 lap heat.  I am sure there is a lot more to come from this young man!!

Gus Meadwell ran a great heat and then finished second in the 2 lap final in addition to winning the triple jump.  Gus has only just started his athletics training and I am looking forward to watching him compete on the track.

Finn Russell's win in the indoor high jump event was also very exciting – having jumped very little over the winter months he seemed to recall his natural jumping technique with great ease.  How high can he go?

The under-11 girls’ 4 lap final was particularly strong for WAC with four of the five finalists in red.  The girl from Dorchester was a very strong winner but our younger Freya Blundell & Kitty Sharpe had a great race to finish second and third respectively.

Katie Hull’s win in the under-11 standing long jump also deserves a mention as she jumped 15cms further than the next competitor and out-jumped the winning under-13 girl.  Over 2 metres soon for Katie!!

The under-11 girls’ triple jump result sheet is also particularly pleasing with a 1,2,3 from the young WACers: Ella Dalton, Freya Blundell and Eva Welstead.  Well done girls!!

The under-13 boys’ followed the 1,2,3 clean sweep in the 6 lap race and triple jump. Congratulations to Oscar Street, Joel Green and Oliver Rawles in the 6 lap.  And to Ben Butcher, Joe Baynham and Oscar Street in the triple jump.

Ned Simmonds was a surprise winner in the vertical jump – keep up the good work Ned!!

Many of our young WACers will now go on to represent Dorset in the regional Sportshall event at Torbay – we wish them GOOD LUCK!!




Keira Farrell – 4 lap
Charlotte Piper & Lucy Tipping – Parlauf
Lydia Hughes, Kitty Sharpe, Katie Hull, Ava Keay – circuit relay
Emma Salkeld, Lucy Gladdis, Keira Farrell, Charlotte Laing – 4x2 lap relay
Charlotte Laing – vertical jump
Lucy Harvey – shot putt
Lucy Tipping – high jump


Charlotte Laing – 2 lap
Abigail VE & Kate Simmonds – Parlauf
Rosie Corbould, Rebecca Bentham, Lucie Simmonds, Tilly Turner – circuit relay
Keira Farrell – long jump
Lucy Gladdis – long jump
Charlotte Piper – shot putt
Ava Keay – speed bounce


Eva Welstead, Katie Warrack, Freya Blundell, Hannah Stephens – 4x2 lap relay



Katie Hull – long jump
Ella Dalton – triple jump
Emma Salkeld – vertical jump


Katie Hull – 2 lap
Freya Blundell – 4 lap &triple jump
Rebecca Bentham – vertical jump
Alana Fairchild – shot putt
Kitty Sharpe – speed bounce


Emma Salkeld – 2 lap
Kitty Sharpe – 4 lap
Eva Welstead – triple jump



Oscar Street – 6 lap
 Joel Green, FinnRussell, Joe Baynham, Oscar Street – circuit relay
Ben Butcher – triple jump
Ned Simmonds – vertical jump


Ben Butcher – 4 lap
 Joel Green – 6 lap
Oliver Rawles & Jay Dunn – Parlauf
Daniel Spencer, Woody VDF, Freddie Warrack, George Butcher. – circuit relay
Ned Simmonds, Tobias Blundell, Joshua Lock, Ben Butcher – 4x2 lap relay
 Joe Baynham – triple jump


Oliver Rawles – 6 lap
Oscar Street – triple jump
Joel Green – vertical jump



 Tobias Blundell – 4 lap & long jump
Gus Meadwell – triple jump
Finn Russell – high jump


Gus Meadwell – 2 lap
Freddie Warrack – long jump
Woody VDF – speed bounce


Max Dunn – vertical jump



Web Design by