Wimborne Athletic Club

Home                Club Info                Cross Country                Road Running                Sportshall                Track & Field

 
Avon Heath in the sunshine – 6 November 2016

Ian Kennedy reports on Race 2 of the Wessex League

Our women’s team at Avon Heath: Di, Jess, Grace, Hannah and Alicia

Race 2 of the Wessex League took place at Avon Heath Country Park.  It’s a nice place to go for a run, but it’s not a great course for spectators.  It was a bright but cold morning, and I saw my first ice of the winter in some of the shallow puddles … this soon melted in the sunshine.  There was a good turn-out of red vests on the day, more than 50.  This included a respectable number of runners in the under-11s races.

WAC’s under-11 girls’ team was led home by Isabella Cox on her first WAC cross-country race of the season.  What a fine run she had, just outside the top 10, with team mate Kitty Sharpe only two places and eight seconds back.  The team was completed by the Simmonds twins (Kate and Lucie) and the Chaffey twins (Amelia and Grace) along with Ruby Sergeant, Amy Daragh and Imogen Rawles.

In the under-11 boys’ race it was Oscar Davis first home for us, with George Butcher next … a reversal of how they finished in the opening Wessex League fixture.  Thomas Jeffery and Jack Doran completed our team in this age-group.

We didn’t field a complete team in the under-13 girls’ category, only Abbi Slade and Ella Jeffery were on the start line for us.  It was Abbi’s first cross-country league race and she was first red home on her Wessex League debut.

We had a good number of under-13 boys competing.  Tom Fuller was second (first Wimborne), and battling it out for 6th and 7th were well-matched team mates Joe Goodwin and Ollie Rawles … three seconds between them this time.  Midfield there was another WAC dogfight for the places from 13th to 19th.  Ben Harwood claimed bragging rights on this occasion, but team mates Joe Healey, Ben Butcher and Jay Dunn, were all within eight seconds of him.

It was in the under-15 girls’ race where we had the most runners.  Eleven red vests lined-up.  The team was led home by Holly Nixon (3rd), with Amy Mercer hot on her heels in 4th.  This was a big improvement on Holly’s opening race of the season, and Amy is nothing if not consistent – two 4th places in the opening two races.  Martha Pawson was next home in 7th and then there was a red cluster of Demi Goddard, Christa Cripwell and Beth Kingswell-Farr in 11th, 12th and 13th.  The next two WACers in were recorded as ‘same time’ with Hannah Fairchild getting the decision for position over Emma Graham.  Hannah Collin and Izzie Kingswell-Farr were our remaining finishers.  Making her WAC debut in this age-group was Lucy Fortescue, unfortunately Lucy took a tumble and did not finish … valuable experience I guess … but Lucy will have better days.

As he’s done at both Canford Heath and Farley Mount, Ben Martin led the team home in the under-15s’ age-group.  He got excellent support from debutant Seth Lake.  Josh Davey and Jack Moss-Willcox completed the team.  This time it was Josh that came out on top between this pairing.

Michael Johnson was second in the under-17 men’s race.  He managed to put clear blue water between himself and his three team mates – Dan Baynham, Elliott Symes and Edward Dart – who claimed 5th, 6th and 7th respectively.

There’s tremendous team spirit across all Wimborne age-group teams, none more so than for our women.  Hannah Acquah claimed a top 10 finish on her Wessex League debut.  Jess Kennedy, on a charge, was next in with Grace Palmer another three places back.  Alicia Pawson and Di Jack completed our team.

Ryan Walbridge was the first of our five men home, with debutant Simon Davis next in.  Andy MacDonald made the long trip from Reading to compete for us, and he was next home, with the team completed by Pete Kingswell-Farr and Glyn Davies

 

 

 

 

Results for Wimborne athletes:

Under-11 girls (77 finishers)
11 – Isabella Cox– 8:52
13 – Kitty Sharpe – 9:00
22 – Kate Simmonds– 9:17
26 – Amelia Chaffey – 9:22
33 – Ruby Sargeant – 9:45
40 – Grace Chaffey – 9:48
48 – Lucie Simmonds – 10:03
51 – Amy Daragh – 10:07
59 – Imogen Rawles – 10:25

Under-11 boys (56 finishers)
21 – Oscar Davis – 8:44
25 – George Butcher – 8:49
38 – Thomas Jeffery – 9:22
54 – Jack Doran – 11:27

Under-13 girls (34 finishers)
20 – Abbi Slade – 12:09
24 – Ella Jeffery – 12:45

Under-13 boys (31 finishers)
2 – Tom Fuller – 9:54
6 – Joe Goodwin – 10:21
7 – Ollie Rawles – 10:24
13 – Ben Harwood – 11:01
16 – Joe Healey – 11:07
17 – Ben Butcher – 11:09
19 – Jay Dunn – 11:12

Under-15 girls (28 finishers)
3 – Holly Nixon – 15:15
4 – Amy Mercer – 15:19
7 – Martha Pawson – 15:34
11 – Demi-Marie Goddard – 16:10
12 – Christa Cripwell – 16:12
13 – Beth Kingswell-Farr – 16:18
17 – Hannah Fairchild – 16:51
18 – Emma Graham – 16:51
20 – Hannah Collin – 17:02
24 – Izzie Kingswell-Farr – 17:13

Under-15 boys (19 finishers)
4 – Ben Martin – 14:08
8 – Seth Lake –14:37
12 – Josh Davey – 14:53
16 – Jack Moss-Willcox – 15:50

Under-17 women (11 finishers)
1 – Hannah Slater – 22:16
3 – Minty Stubbs – 24:06
4 – Caitlin Rogers – 24:22
11 – Pippa Hine – 27:43

Under-17 men (9 finishers)
2 – Michael Johnson – 19:30
5 – Dan Baynham – 20:23
6 – Elliott Symes – 21:10
7 – Edward Dart – 22:35

Senior women (43 finishers)
10 – Hannah Acquah – 24:13
25 – Jessica Kennedy – 27:58
28 – Grace Palmer – 29:09
34 – Alicia Pawson – 30:31
36 – Di Jack – 31:10

Senior men (62 finishers)
15 – Ryan Walbridge – 32:52
22 – Simon Davis – 38:36
33 – Andy MacDonald – 40:51
39 – Pete Kingswell-Farr – 41:31
60 – Glyn Davies – 51:53

 

 

Web Design by